O NEMOCI A SMRTI, SKROMNĚ A HLUBOCE

03.12.2014 20:35

Prolétne-li zběžně čtenář obálku a obsah knihy Tělo a duše amerického psychoterapeuta Alberta Kreinhedera, je pravděpodobné, že kromě zdařilé kresby na obálce ho kniha neosloví. Ani obsah kapitol, ani podtitul Druhá strana nemoci, ani fotografie staromódního strejdy s brýlemi, co jsou hodně „out“, neslibují nic překvapivého, nic, co by tady už nebylo. Důvěru a onu nezbytnou míru energie potřebné k tomu začíst se nám tak může dodat již osvědčené spojení sil Nakladatelství Tomáše Janečka a nakladatelství Emitos. S hlubokým přesvědčením mohu říci, že vložená energie se vám rychle a bohatě vrátí. A to od úvodní předmluvy až po symbolická a tichá slova, která knihu uzavírají.

Poměrně útlá kniha je specifická hned v několika ohledech. Tím nejpůsobivějším je ale samotný životní příběh autora, který skrze jednotlivé kapitoly prosvítá. Nejde totiž o žádný manuál, žádnou příručku k tomu, jak se vypořádat s nemocí a se smrtí. Více než psychoterapeutická erudice autora vás zasáhne jeho pokora. Knihu nepíše hrdina, který vítězí a radí ostatním, autor není primárně poučující. S neočekávanou upřímností píše o vlastních zápasech s tuberkulózou, artritidou a rakovinou, o vlastních prohrách a výhrách, přičemž termíny prohra a výhra zde ztrácejí opodstatnění. Autorovy osobní příběhy a postřehy jsou doplněny několika jeho terapeutickými případy, které, upřímně řečeno, nepůsobí ani zdaleka tak silně a inspirativně jako zbytek knihy. Ten má povahu až intimně deníkových zápisků. S mírnou nadsázkou si při čtení knihy můžete připadat, jako byste současně četli Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga, knihy Arnolda Mindella o práci se snovým tělem a k tomu občas zalistovali v Tibetské knize mrtvých či v pamětech některého jogína. Přitom úvahy o smrti, Velké matce, animě nebo kundaliní působí tak přirozeně, jako by autor psal o spaní, vaření a hygieně.

Kniha se dá číst také jako křehké svědectví o cestě do jiného světa. Je povzbudivá, přestože nepovzbuzuje. Síla, která z ní vyzařuje, jako by se při četbě dala zpětně vyvolat. V této souvislosti snad přece jen jeden citát: „Hluboce soustředěn, s počítačovou obrazovkou před sebou se cítím vtažen do jiného světa. Jde o intimní chvíli se sebou samým, snažím se být sám sebou v nejčistší možné formě. Ocitám se v jiné realitě, v níž se cítím jako znovuzrozený.“ Skvěle napsaná a přeložená kniha pro ty, kteří jsou odhodláni snášet samotu a ticho nemocí i všudy a stále přítomné smrti. 

Kontakt

MARTIN NAWRATH Terapeutická místnost a kancelář:
Sukova 2, místnost 510, Brno

Kontakt:
Havlíčkova 508/33,
Kuřim,
664 34
+420 776 133 361 martin.nawrath@gmail.com