Neprosté, nesprosté slovo „komunita“

14.06.2011 21:45

Vstávám s předstihem, červnové slunce podporuje mou slavičí povahu. Přestože je neděle, vydávám se na pracovní cestu. Těším se. Čeká mě totiž jedna z nejpříjemnějších činností pracovníka jakékoliv nadace. Vidět na vlastní oči, jak byl nadační dar využit, jak peníze ožily, jak rozkvetly v něco užitečného a smysluplného. V tomto případě takřka doslova. Zahradní slavnost, na kterou jsem zván, je slavnostním otevřením obnoveného parku u kostela Českobratrské církve evangelické v Novém městě na Moravě. Právě obnovu parku podpořila Nadace Partnerství, ve které pracuji. Na cestu do vlaku rychle sbalím knížku, kterou louskám s velkou vnitřní radostí a pracovním zaujetím současně: „V jiném rytmu“ od Scotta Pecka. Není tak bestselerová, jako „Nevyšlapanou cestou“ a podtitul „vytváření komunit“ navíc v česku asi trochu drhne mezi zuby. Mám ale pocit, že myšlenky z ní jsou a možné ještě více budou živé i pro naši kotlinu, poznamenanou vynuceně „komunitními“ brigádami.  

 

Dorážím tak tak. Stisknutí ruky s organizátory a dalšími vítajícími v průchodu do kostela. Den zde pochopitelně začíná bohoslužbou. Je civilní a slavnostní současně. Dojme mě, když mi jako návštěvníkovi odjinud popostrčí zpěvník farník evidentně nečeského původu. Zpětně se dozvídám, že ho jako politického uprchlíka vzal sbor do své péče. Procházka mezi nově vysazenými stromy i těmi památnými, kterým se dostalo ošetření, čerstvě zatravněné hřiště, skryté ale funkční nové čerpadlo, festovní ohrádka pro kompost... Pak už slavnostní, ale rozhodně ne formální projevy. Farář, starosta, možnost slova mám i já. Přijímám vděk za naši podporu, vyjadřuji radost z možnosti shlédnout skutečné společenství, komunitu, mohu-li takto po americku. Bez toho by naše peníze neměly smysl. Pak už divadlo, opečené prasátko, výborné pivo z Poličky, s několika farníky krátký rozhovor. Cítím se opravdu jako v rodině.

 

Musím však zpět do Kuřimi, kde bydlím. Naše občanské sdružení Spokojených Dílů pořádá již potřetí cyklozávod pro místní děti a když už nic víc, musím zajistit aspoň jednu z kontrol na trati. Závod končí, netrpělivé děti si rozeberou ceny a medaile. Organizátoři se jen tak obyčejně loučí, dosrkáváme zbylou ledovou tříšť našeho věrného sponzora a vše balíme. Ten pocit už jsem dnes jednou zažil a už se ho nebojím nazvat. Díky Scotte.   

Kontakt

MARTIN NAWRATH Terapeutická místnost a kancelář:
Sukova 2, místnost 510, Brno

Kontakt:
Havlíčkova 508/33,
Kuřim,
664 34
+420 776 133 361 martin.nawrath@gmail.com