Hluboká demokracie a aktivismus

28.08.2011 13:54

V pátek, 26. srpna 2011 se mi splnil jeden malý sen. Velmi spontánně se mi podařilo s několika přáteli zorganizovat setkání Hluboká demokracie a aktivismus. Tato dílnička vycházela z přístupu procesově orientované práce, respektivě tzv. world worku, což je jeden z přístupů pod procesově orientovanou práci zapadajících. Koncept vyvinul Arnold Mindell, americký psycholog, který  vychází z psychologie Carla Gustava Junga. Vedení našeho setkání se ujal Boris Sopko (Slovensko) a Neus Andreu Monsech (Španělsko), oba studenti procesově orientované psychologie v Londýně. 

V tomto konkrétním případě jsme měli možnost sdílet své pocity, sny i obavy z toho, jak fungují či selhávají principy západní demokracie. Chtěli jsme reflektovat nedávné události ze Španělska, Řecka, Velké Británie i Čech a zkoumat nové způsoby použití moci a transformace společnosti. Chtěli jsme se spolu podívat na to, jak jsou tyhle globální témata přítomny v nás i mezi námi. Tématem aktuálním v české kotlině je Šumava, respektive boj o principy ochrany tohoto národního parku. Naše skupina se proto rozhodla téma hluboké demokracie prozkoumat v tomto konkrétním kontextu. Cílem nebyla a neměla být odborná debata, ale to, co je cílem podobných setkání kterým se říká Open Forum, tedy zviditelnit a zvědomět motivace různých skupin, kterých se téma týká. A tak se na našem setkání objevily stromy i developeři, politici i experti z obou táborů, místní obyvatelé i aktivisté, novináři i lidé sledující s rozpaky celé dění s povzdálí.      

Nemám zatím možnost srovnání. Bylo to moje Open Forum úplně první. To co ve mě utkvělo, je silný pocit, že koncept místní, participativní nebo hluboké demokracie není koncept teoretický. Je to princip, který musíme zažívat v osobní rovině, protože jedině tak jsme schopni jej ani ne tak hájit, jako spíše žít. Je to koncept, který jsem před lety pocítil v geniální knize Tomáše Škrdlanta Demokracie přírody a který bych rád dále rozvíjel na podobných setkáních.

 

Kontakt

MARTIN NAWRATH Terapeutická místnost a kancelář:
Sukova 2, místnost 510, Brno

Kontakt:
Havlíčkova 508/33,
Kuřim,
664 34
+420 776 133 361 martin.nawrath@gmail.com