Groundwork – práce od podlahy

31.07.2009 18:05

Groundwork – práce od podlahy

Náš červnový dvoutýdenní pobyt v anglické nevládní organizaci GROUNDWORK DEARNE VALLEY je jednou z těch zkušeností, na kterou člověk nezapomíná. A není to o tom, že v Anglii je vše super a my malí Češi jen zíráme.

Ano, jeli jsme tam něco se naučit, to už tak u stáží bývá a patří za to dík programu Leonardo, financovanému z fondů EU. Současně však platí: člověk se učí i tím, že na cestách začne lépe chápat nesamozřejmost hodnot své země, své kultury, svého stylu práce a života.

Co bylo stejné?

Groundwork Dearne Valley působí v okolí města Barnsley (známější je asi nedaleký Sheffield) v západní části hrabství Yorkshire. To je důležité proto, že každá z poboček Groundwork může mít značně odlišené zaměření své práce. A vzhledem k názvu jejich organizace to dává smysl. Snaží se řešit z gruntu problémy toho kterého regionu, a ty nejsou v celé Anglii stejné. Z tohoto pohledu „náš“ Groundwork skoro kopíroval aktivity, které realizujeme v Nadaci Partnerství – věnují se ochraně krajiny, tvorbě veřejných prostranství, ekologické výchově, podpoře alternativních druhů dopravy. Jde o vysoce profesionální organizaci, ve které ale stejně jako u nás v Partnerství pracují lidé s velkou vnitřní motivací, pro řadu z nich je jejich práce bez nadsázky životním posláním.

Co bylo odlišné?

Jsou některá témata či problémy, které k nám naštěstí ještě nestačily dorazit. Tak například představa, že by se u nás pořádaly kurzy jízdy na kole vypadá bláznivě. Ne tak v regionu s vysokou mírou obezity, kde bez auta nedá nikdo ani ránu. A prý z toho díky financím ze zdravotních pojišťoven může být i slušný byznys (jen si představte, že vám někdo zaplatí jen za to, že vezmete partu lidí na kola). Podobně bláznivě může působit ekologický večírek s přednáškou o významu chůze s malou praktickou ukázkou. Pravda, i u nás už se začínají promýšlet strategie, jak zejména ve městech podporovat anebo alespoň nezhoršovat podmínky pro pěšáky. Chodit ale stále ještě v Čechách celkem umíme, mimo jiné i díky v Anglii zcela chybějícímu systému turistických značek. Trochu rozporuplně na nás působily také některé snahy o snižování ekologické stopy místních obyvatel. Na koleji, kde jsme bydleli, byla sice řada výzev jak pomoci se šetrností provozu (například nepouštět vodu z kohoutku v průběhu čištění zubů), v jídelně však všechny (i fair-traidové) nápoje mířily do plastových kelímků na jedno použití.

V dalších věcech už jsme ale cítili spíš naše české nedostatky. V Anglii se daleko více pečuje o veřejná prostranství pro mládež. Ať už jde o skate a cyklokrosové parky nebo o různá hejbátka pro protáhnutí těla určená mladým i starším. Na vysoké úrovni a velmi přirozeně je zde rozvinuta prezentace a interpretace místního dědictví. Je samozřejmostí, že vás tady všude a zajímavou formou upozorňují na to, co bylo součástí historie místa, kde se nacházíte. Ať už šlo o hornické muzeum, různé pomníčky, nenápadné ukazatele cest a zajímavých míst nebo třeba o skvělou interaktivní výstavu historie v Yorském muzeu, kde se skrývá například kopie staroanglické ulice se vším všudy a v níž máte pocit, že jste prošli časovou branou. Samozřejmě jde nepřímo o podporu turistického byznysu, ale proč ne. I kejklíři a kouzelníci nebo třeba oslava hry zvané šach v ulicích Yorku bylo něco, co dávalo ulicím města život. A mimochodem, když do Yorku, tak samozřejmě do místní monumentální katedrály. V této části Anglie stojí za to navštívit také malebné přístavní městečko Whitby – s turistickým životem uvnitř města a magickými zbytky katedrály na kopci za ním. To vše pro nás našlehané pravou anglickou mlhou – tou nejhustší.

Když se vrátím ještě k něčemu na pomezí pracovního a civilního života, líbilo se mi komunitní centrum v nové obytné části New Lodge. Malé prostory s knihovničkou, kancelářským zázemím, malou zahrádkou a společenskou místností… přesně to, co chybí v řadě českých nových městských čtvrtích, kde nejsou žádné tradiční „kulturáky“ , hospody apod., kde se lidé potřebují čas od času sejít. Tady například, až na jednu mužskou výjimku, chystala parta tetin tombolu k místní oslavě.

Kontakt

MARTIN NAWRATH Terapeutická místnost a kancelář:
Sukova 2, místnost 510, Brno

Kontakt:
Havlíčkova 508/33,
Kuřim,
664 34
+420 776 133 361 martin.nawrath@gmail.com